Oddział z duszą.

Niedawno redakcja serwisu SERVITUS Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej ogłosiła konkurs pt. "Co tam, jak tam w Oddziale/Kole?". Polegał on na napisaniu krótkiego tekstu na podany temat, opisującego wyjątkowość swojego Oddziału KSM, coś co może przyciągnąć innych. Nieskromnie powiem, iż pozwoliłam sobie ów artykuł popełnić zdobywając przy tym drugie wyróżnienie. Chciałabym podzielić się z Wami napisanym przeze mnie tekstem, a przede wszystkim pokazać Wam co według mnie w naszym Oddziale powinno zwrócić uwagę innych.

 
       Gdy 8 lat temu proboszcz postanowił założyć w parafii oddział KSM, nikt nie miał pojęcia o tym czym właściwie KSM jest. Na pierwsze spotkania przybywały tłumy młodzieży, przede wszystkim z ciekawości, ponieważ było to dla nich coś nowego. Z czasem pozostali ci, którzy zrozumieli ideę Stowarzyszenia i chcieli żyć z nią w zgodzie.

Nasz Oddział jest oddziałem stosunkowo młodym, gdyż od oficjalnego zarejestrowania nas wśród innych oddziałów KSM Arch. Poznańskiej mija zaledwie 6,5 roku. Zakładając go, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jaką historię ma KSM w naszej parafii, bowiem, jak dowiedzieliśmy się od mieszkańców zarówno Mórkowa jak i Lipna, że już przed wojną istniały tutaj oddziały KSMM i KSMŻ. Co więcej, wielu seniorów KSM żyje do dnia dzisiejszego, dzięki czemu mamy okazję obcować z żywą legendą Stowarzyszenia.


Na tle innych Oddziałów wyróżniać nas może sztandar, który jest tym, zachowanym z czasów międzywojennych, wówczas należącym do KSMŻ. Mamy także wiele zdjęć z tamtych czasów, które podarowali nam Druhowie i Druhny seniorzy. Co jakiś czas staramy się organizować tzw. Dzień Seniora KSM-u, kiedy to po uroczystej Mszy Św. w intencji zmarłych i żyjących Druhen i Druhów KSM-u, zapraszamy wszystkich na poczęstunek do salki, w której na co dzień mamy nasze spotkania. Jest to doskonała okazja do poznawania coraz to nowszych informacji na temat historii KSM-u w naszej parafii. To fantastyczne przeżycie, dowiedzieć się, że własna ciocia lub babcia były prekursorkami młodzieżowych ruchów, a my jesteśmy kontynuatorami ich dzieła. Spotkania z Seniorami to dla nas zawsze żywa lekcja historii, a dla nich samych głębokie przeżycie często powiązane ze łzami wzruszenia, że to, co oni zapoczątkowali ma swoje odzwierciedlenie nawet po ponad 70 latach.

Tradycją naszego Oddziału stały się także wakacyjne wyjazdy, wycieczki rowerowe, a także Dzień Rodziny organizowany zwykle po 20 czerwca, kiedy to razem z naszymi rodzicami i rodzeństwem urządzamy piknik powiązany z licznymi grami i zabawami, co wiąże się z dużą ilością śmiechu, a i czasu spędzonego właśnie z rodziną. 4 lata temu wyszliśmy z inicjatywą organizacji w okresie karnawałowym Balu Przebierańców dla dzieci z naszej parafii, na którym rokrocznie jest coraz więcej maluchów, z coraz lepszymi nastrojami, co cieszy również nas, że możemy nieść radość w serca innych.

O swoim Oddziale mogłabym pisać godzinami, jednak żadne słowa nie są wyrazić tego, co trzeba zobaczyć na własne oczy. Wystarczy przyjść – wówczas przekona się, co to jest właściwie ten KSM i po co w owej Wspólnocie pozostać na dłużej.

Komentarze

Przeczytaj również

Moja Góra Tabor.

Wielkie Wyzwanie

Mały Książę i Róża