Święta Rodzina.

W oktawie Bożego Narodzenia jest taki dzień, taka niedziela, która jest świętem Świętej Rodziny z Nazaretu, Maryi, Józefa i Jezusa. Stojąc pochyleni nad złóbkiem wpatrujemy się nie tylko w maleńkie Dziecię Boże, ale też w jego matkę i prawnego ojca.


Głęboka wiara Maryi sprawiła, że znajdują się dziś w tym wszyscy żłóbku razem. Ale sprawiła to też głęboka wiara Józefa. Nie wydał brzmiennej Maryi na wyrok ludu, załatwił tę sprawę między sobą i nią, po cichu, bez kłótni, dziś rzeklibyśmy po dżentelmeńsku.  Głęboka wiara... czy i w naszych rodzinach jest taka wiara? Pamiętam jak za czasów przedszkola i podstawówki wychodząc do szkoły zawsze mówiłam znamienne ''Zostańcie z Bogiem'', a wracając ''Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus''. To drugie zostało mi do dziś, pierwsze mniej ponieważ, gdy wychodzę z domu moi domownicy jeszcze śpią. W ilu domach praktykowany jest jeszcze ten piękny zwyczaj? Kiedyś po powrocie do domu zauważyłam przed budynkiem samochód proboszcza, który miał coś do załatwienia z moim tatą. Weszłam więc po cichu żeby im nie przeszkadzać. Tego dnia nie wołałam od progu ''Niechaj będzie pochwalony...''. Chciałam powiedzieć ''szczęść Boże'' po wejściu do pokoju, ale wcześniej proboszcz uprzedził mnie zwracając uwagę, że nie powiedziałam rodzicom ''niechaj będzie...''. Zrobiło mi się ciut głupio, bo przecież zawsze mówię, to był tylko jeden wyjątkowy przypadek.

Święta Rodzina. To nie tylko Maryja, Józef i Jezus. Wiele jest rodzin, które zostały ogłoszonymi świętymi przez papieży. To nie tylko rodzina z Nazaretu. Świętą Rodziną może być rodzina każdego z nas. Jeśli jako dziecko nie możesz stworzyć takiej rodziny ze swoimi rodzicami, różne są koleje losu, na które dzieci często nie mają wpływu, stwórz ją w przyszłości ze swoim współmałżonkiem. Jeśli jesteś kapłanem, uczyń swoją parafię Świętą Rodziną. W końcu rodzina to nie tylko mama, tata i dzieci. Jako Kościół wszyscy jesteśmy rodziną i każdy, ja i Ty powinniśmy sprawiać, aby ta rodzina była święta na wzór Maryi, Józefa i Jezusa.

 
Wpatrując się w duchowy obraz Świętej Rodziny z Nazaretu zastanów się, czy moja rodzina jest święta? Czy chcę żyć w Świętej Rodzinie - Kościele Bożym?

Mamy niedzielę. Może warto wziąć do ręki Katechizm Kościoła Katolickiego i rozważyć ze swoimi rodzicami, dziećmi punkt dotyczący czwartego przykazania Bożego. Czy z należytym szacunkiem odnoszę się do swoich rodziców/dzieci?

Błogosławionej niedzieli (i całego tygodnia) :)

Komentarze

Przeczytaj również

#dekalog - 6. Cudzołóstwo

Czy katoliczka może być kobieca?

Nic nie dzieje się przypadkiem!