Stacja VIII - niewiasty.

Płaczą. Leją rzewne łzy nad Jezusem. Niewiasty są kolejnymi osobami, które Chrystus mija na swej Drodze. Litują się nad nim. Lamentują. Ale właściwie na samym rozpaczaniu się kończy. Niewiasty to tylko płaczki. Nie ma w nich refleksji. Widzą umęczonego, skrzywdzonego człowieka, więc mu współczują. A Chrystus poucza je, aby płakały nad sobą i swoimi dziećmi, a nie nad Nim...
 
Bywają w moim życiu chwile, kiedy bardziej interesuje mnie czyjeś życie, niż moje własne. Ile razy współczułam/em ludziom, nie znając do końca ich sytuacji? Czy czasem nie częściej współczuję obcym, a nie zauważam krzywdy najbliższych? Czy moje współczucie innym nie jest zazwyczaj na pokaz? Czy nie płaczę nad krzywdą obcych mi ludzi, bo wypada, bo co powiedzą sąsiedzi? Ostatecznie, czy nie płaczę nad Chrystusem, nie mam posępnej miny na Drodze Krzyżowej, bo taka tradycja? Może nie do końca rozumiem, co się tutaj dzieje, ale wszyscy płaczą, więc ja też?

Chrystus powiedział kobietom, żeby nie płakały nad Jego problemem. One jeszcze nie rozumieją, jakiego wydarzenia są świadkami. Nie wiedzą, że na ich oczach rozgrywa się najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości. Kobiety płaczą, bo są kobietami, taka natura kobieca, nie da się ukryć... Ale kobiety płaczą przede wszystkim dlatego, że trzeba. Trzeba współczuć innym. Jezus nie potrzebuje naszego współczucia. Celem Męki Pańskiej było nasze nawrócenie. Nawrócenie moje i Twoje. To dlatego Chrystus każe nam płakać nad swoją, a nie Jego krzywdą. To sobie powinniśmy współczuć z powodu naszych grzechów i z tego powodu Bóg ponownie stał się człowiekiem i dźwiga nasze grzechy na barkach. Czy częściej dostrzegam swoje grzechy, czy grzechy innych?
 
Chryste, którego nieświadome kobiety opłakiwały na Drodze Krzyżowej. Naucz mnie najpierw zauważać krzywdę swoją i swoich najbliższych i naprawiać swoje błędy, by zbliżać się coraz bardziej do Ojca. Zmiłuj się nade mną i nad całym światem.

Komentarze

Przeczytaj również

Moja Góra Tabor.

Wielkie Wyzwanie

Mały Książę i Róża