Piękna.

Która z nas, kobiet, nie chciała kiedykolwiek, choć przez sekundę zostać piękną księżniczką, taką, o których czyta się w bajkach i ogląda w kreskówkach? Która z nas nie chciała bądź nie chce nadal, choć na jeden wieczór zamienić się z Kopciuszka w piękną damę, pojechać na bal i wyglądać olśniewająco? Ile z nas na co dzień uważa się za nieatrakcyjne, brzydkie, nie przykuwające uwagi, a na pewno nie pociągające kobiety?
 
 
Ten wpis kieruję przede wszystkim do płci żeńskiej, jednak myślę, że także mężczyźni będą mogli z niego wyciągnąć coś dla siebie.
 
Na Facebooku istnieje strona zatytułowana "Piękna". Skierowana jest ona do wszystkich kobiet, a na celu ma obudzenie w nich wiary w siebie, w swoje możliwości i wiary w swoje piękno, jak sama nazwa wskazuje. Kiedyś usłyszałam takie zdanie, iż każda kobieta jest piękna, tylko nie każda jeszcze to odkryła. I chyba jest to sedno moich dzisiejszych rozważań. Odkryć w sobie piękno.


Odkryć - odnaleźć, poszukać. Przede wszystkim potocznie mówiąc, zabrać się za poszukiwania. Wiele z nas, dziewczyn, kobiet z góry zakłada, że nie ma w ich osobie niczego interesującego i nawet nie próbują tego odkryć. Odkryć piękno w sobie to nic więcej, jak tylko wsłuchać się w siebie. Każda kobieta jest piękna. Nie ma jednego kanonu piękna. Owszem, w różnym czasie i różnych kulturach istnieją tak zwane modele piękna, ale nikt nie powiedział, że to właśnie one są idealne. W Biblijnym opisie stworzenia nie odnajdziemy szczegółowego wyglądu piękna, jednego wzorca, który określałby, jak wyglądała Ewa w Raju - jak powinna wyglądać każda kobieta na ziemi. O gustach się nie rozmawia, jak mawia przysłowie. Każda kobieta nosi piękno w sobie. Z czego to wynika? Z faktu, iż wszystkie jesteśmy córkami Króla. Przypomnij sobie teraz wszystkie królewny z bajek, które czytałaś w dzieciństwie lub które teraz czytasz swoim córkom. Czyż nie ma między nimi jednej zależności, która wskazuje wyraźnie na to, że córki królów są zawsze atrakcyjne, ładne, urokliwe i niczego im nie brakuje? A teraz spójrz na siebie. Jesteś córką Króla i to nie byle jakiego Króla, bo Króla wszystkich królów. W Twoich żyłach od momentu Twojego chrztu płynie królewska krew. To zobowiązuje. Zobowiązuje do tego, by czuć się piękną.
 
Z powyższych rozważań wysuwa się także wniosek skierowany dla płci męskiej. Kobietę, każdą, jakikolwiek nie byłby jej charakter, należy szanować. Kobiety należy doceniać począwszy od swej mamy, babci, od kobiet z najbliższego otoczenia, nauczycielek, pań w urzędach, na poczcie, w sklepie po swoją dziewczynę, narzeczoną, żonę. Każda kobieta jest królewską córką dlatego należy odnosić się do nich jak do królewny przystało. Czy patrzyłeś na kobietę swojego życia, kobietę ważną i bliską Twojemu sercu, a może przede wszystkim na te kobiety, które są Ci raczej obojętne, w tej kategorii? Czy pomyślałeś, że ta pani na straganie, u której co drugi dzień kupujesz świeże owoce i warzywa to taka sama kobieta, jak wybranka Twojego serca? Czy z taką samą godnością odnosisz się do tej ciekawskiej sąsiadki mieszkającej klatkę wyżej, co do swojej osiemdziesięcioletniej babci?
 
Jesteś piękna. Jesteś atrakcyjna. Jesteś ładna. Jesteś mądra. Jesteś wspaniała. Jesteś olśniewająca. Ale jesteś taka tylko wtedy, kiedy jesteś sobą i kiedy mocno w to wierzysz. Jesteś córką Króla, który bardzo Cię kocha i obdarzył Cię urodą i wdziękiem nie tylko zewnętrznym, ale przede wszystkim wewnętrznym. I nie chodzi mi tu o zbytnie wywyższanie się nad innymi - każda z nas jest taką samą córką Króla jak kobieta stojąca obok. Nasz Ojciec kocha nas wszystkie takie, jakimi nas stworzył i takie jakimi jesteśmy, ale po równo. Nie wyróżnia nas pojedynczo, jednocześnie sprawiając, że każda z nas jest wyróżniona i wyjątkowa.  Twoje piękno wypływa z Twojego serca otwartego na wszystkich. Zawsze kiedy pomagasz innym, kiedy okazujesz drugiemu człowiekowi choćby odrobinę dobra, odrobinę czułości i ciepła, zawsze wtedy promieniejesz i stajesz się jeszcze piękniejsza. Twoje piękno zależne jest od tego jak bardzo otwierasz siebie na miłość Boga oraz od tego, czy potrafisz tą miłością dzielić się z innymi. Jesteś piękna, bo dzielisz się z przechodniami uśmiechem na ulicy, bo nigdy nie odmawiasz pomocy starszym, bo zawsze można na Ciebie liczyć. Jesteś piękna, bo potrafisz dziękować za otrzymane dobro, potrafisz być miła, życzliwa, skromna. Jesteś piękna, bo wiesz, że jesteś córką Króla, który obdarował Cię czymś, co najpiękniejsze może mieć człowiek - miłosiernym sercem i pokorną duszą. Każda kobieta jest piękna, ale nie każda jeszcze to odkryła. Każda kobieta jest piękna na swój sposób. Chciałabyś zostać królewna choć na jeden wieczór? Zauważ w końcu, że jesteś nią przez całe życie.

Komentarze

Przeczytaj również

#dekalog - 6. Cudzołóstwo

Czy katoliczka może być kobieca?

Nic nie dzieje się przypadkiem!