Życie w Poznaniu

Od kilku miesięcy mieszkam, z racji studiów, w malowniczej stolicy województwa wielkopolskiego, jaką jest miasto Poznań. Z początku nie byłam zadowolona z tego, że mam się przeprowadzać, uważałam, że Poznań jest nieciekawy, głównie zabudowany szarymi blokami i nic poza tym. Z dnia na dzień okazuje się, że życie w Poznaniu jest naprawdę wspaniałe!Piszę o życiu w Poznaniu nie przez przypadek, choć pewnie dziwicie się dlaczego wprowadzam na blogu element krajoznawczy i turystyczny. Dziś o godzinie 10:00 w Cafe Misja przy poznańskiej Farze odbyła się bowiem konferencja prasowa w związku z Marszem dla Życia, który pod hasłem Czas Na Życie.

O Marszu pisałam już jakiś czas temu w artykule zatytułowanym Czas na życie - zachęcam do przeczytania. Na konferencji koordynatorka Marszu Marzena Kasprzak przytoczyła kilka statystyk dotyczących przyrostu naturalnego w Wielkopolsce oraz ilości zawieranych małżeństw. Wynika z nich wyraźnie, iż Poznaniacy czują potrzebę inwestowania w rodzinę.  Chcemy zmienić wizję modelu rodziny 2+1 na rodzinę wielodzietną - powiedziała Marzena - Chcemy odejść od życia na czas. My młodzi ludzie chcemy żyć pełnią życia i dobrze wykorzystywać swoją młodość, ale czy faktycznie mamy na to czas? Często w codziennym pędzie zapominamy o tym, że zdrowie i życie mamy tylko jedno - dodała. Pod koniec swojej wypowiedzi koordynatorka Marszu powiedziała jeszcze - chcielibyśmy pokazać, że my, obrońcy życia, chcemy dbać o życie tu i teraz, nie jutro, nie za rok, tylko dzisiaj.


Kolejna z prelegentek powiedziała, iż głównym celem marsz jest uwrażliwienie na piękno ludzkiego życia. Każde życie jest piękne i ważne i o każde życie należy walczyć. Dalej dodaje - chcielibyśmy odejść od biegu świata. Upominamy się o prawa tych, którzy sami bronić się nie mogą.

Kolejnym prelegentem był znany w środowisku poznańskim, ale myślę, że także ogólnopolskim, ksiądz Adam Pawłowski, który, jak w latach ubiegłych, tak i w tym, będzie prowadził w najbliższą niedzielę 17 maja Marsz dla Życia w Poznaniu. W swoich kilku słowach w trakcie konferencji przywołał w kilku aspektach ciekawy model życia i tego, co kryje się pod hasłem Czas Na Życie.  
Chodzi o to, by znaleźć czas na życie miłością. Znaleźć czas na uczenie się miłości. Niezmiernie ważne jest pielęgnowanie miłości w rodzinie i małżeństwie. Niezbędne jest to, by znaleźć w życiu czas dla swojej rodziny. Kolejną sprawą jest słowo, to, że komuś mówimy, że go kochamy. Można zapominać o czym toczyło się rozmowę z drugą osobą, ale zawsze pamięta się fakt, iż ktoś powiedział nam, że nas kocha i to, że odpowiedzieliśmy mu tym samym. Marsz ma uczyć jak okazywać sobie uczucia, mówić sobie czułe słowa. Słowa budują miłość.  
Następnie ksiądz Adam podał jeszcze 4 warunki dobrego życia. W małżeństwie, rodzinie, relacji z partnerem, czy partnerką, ważna jest też czułość. Parafrazując słowa księdza Adama wystarczy przelotny buziak w drodze do pracy, czy przytulenie w kuchni, byle nawiązać kontakt z drugą osobą. Następne 3 aspekty to prezenty, służba i modlitwa znalezienie czasu na czystą, bożą i wierną, wspólną modlitwę pomaga scalać związek i rodzinę.
 
Część uczestników konferencji - w tle plakat z hashtagiem #CzasNaZycie (niewidoczny, ale wierzcie mi na słowo, że tam jest) fot: Facebook: Marsz dla życia /Tomasz Kasprzak/


 Miłym akcentem była obecność prelegentki, pani doktor Pauliny Michalskiej, która na konferencję przyszła ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem. Obecność małego Jurka bardzo wszystkich budowała i potwierdzała wszystkie postulaty dotyczące życia, które padały z ust prelegentów. Pani Paulina powiedziała, w nawiązaniu do słów księdza Adama, iż czasem czekanie na dziecko jest czasem trudnym, ale życie jest piękne nie tylko wtedy, gdy jesteśmy młodzi i jest kolorowo. Ono jest piękne także wtedy, gdy jest trudno. Ważne, aby pokazać w służbie, małżonkowi, dzieciom, że życie jest piękne. Kontynuując wypowiedź dodała, że wtedy, gdy jest choroba, problemy, takie życie również jest piękne i potrzebne. 

Trzeba pokazywać, że możemy żyć pięknie, mimo, że to życie jest trudne. Ale to życie nigdy się nie kończy i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. 


Życie jest piękne dlatego musimy w pełni je wykorzystywać, ale wykorzystywać je dobrze i z głową. Musimy znajdować czas na życie, czyli czas na dbanie o siebie, o swoje zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Stawaj odważnie w obronie życia, zarówno nienarodzonych dzieci, jak i życia każdego człowieka. Każdy z nas zasłużył na to żeby się urodzić i żyć, śmiać się, płakać, cieszyć się, skakać, pływać, jeździć rowerem, czytać książki i oddychać pełną piersią. Mimo trudów, mimo przeciwności, żyć tak, by nie tracić czasu na życie i by nie żałować życia. Do zobaczenia w niedzielę w Poznaniu na Marszu dla życia! To wielkie święto życia i rodziny. Będzie wesoło, kolorowo i na pewno nie nudno! Więcej informacji na www.marszdlazycia.pl 

Komentarze

Przeczytaj również

Moja Góra Tabor.

Wielkie Wyzwanie

Mały Książę i Róża