Chrystus Pan karmi nas


Pozostając w temacie Eucharystii skupię się dziś na jutrzejszej uroczystości. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jedna z najbardziej tajemniczych uroczystości w całym roku liturgicznym. Moment Przemienienia w czasie Mszy Świętej jest momentem, w którym człowiek przenosi się na Golgotę. Kapłan będący na ziemi Alter Christus łamie chleb i przelewa wino, tak jak Chrystus swoim Ciałem i Krwią podzielił się z Apostołami. Kapłan w trakcie Eucharystii ponosi tę samą ofiarę, jaką Chrystus poniósł na Krzyżu.

Niech Chrystusa w Hostii wielbią w dziennych i nocnych adoracjach, niech Go codziennie w Komunii świętej pożywają [...] - Kard. August Hlond

Boże Ciało, jak potocznie nazywana jest jutrzejsza uroczystość, to jedna z najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym. Dlaczego? Właśnie Eucharystia, obok wiary w Zmartwychwstanie, jest jednym z najważniejszych elementów naszej wiary. Nic tak wspaniale nie wyjaśnia istoty wiary katolickiej jak uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Eucharystyczny Chrystus, w najczystszej i najświętszej postaci wychodzi do nas - na ulice naszych miast i wsi. Schodzi z Krzyża i w postaci Białej Hostii idzie tymi samymi drogami, którymi my chodzimy na co dzień. 

Przyjmując Eucharystycznego Chrystusa do serca w Komunii Świętej również zabieramy Go do swoich domów. Na ile jednak wierzymy w sens tego wydarzenia? Na ile wierzymy, że to, co dzieje się na ołtarzu w kościele jest kontynuacją tego wydarzenia, które zapoczątkował Chrystus kilka tysięcy lat temu? Tak jak wtedy, tak i teraz to właśnie Chrystus przemienia swoje chleb i wino w swoje Ciało i Krew. A później chce, tak przemieniony, tak zamieszkały w naszych sercach, pójść z nami w nasz świat. Chrystus chce z nami zamieszkać, chce z nami żyć. 


A co my robimy z Tym, który tak bardzo pragnie naszej miłości? Jaki mamy stosunek do Eucharystycznego Chrystusa? Myślę, że jutrzejsza Uroczystość jest najlepszym momentem na to, aby zastanowić się, na którym miejscu w moim życiu jest Eucharystia. Sama muszę przemyśleć, jak ważna jest dla mnie Komunia Święta, jaką pozycję w hierarchii moich potrzeb zajmuje regularne przyjmowanie Eucharystycznego Ciała i Krwi Chrystusa. Was też do tego zachęcam. Przyjmij do siebie Chrystusa, który w białej Hostii, najczystszej z możliwych swoich postaci, pójdzie jutro obok Twojego domu. Zaproś Go do siebie i pozwól, aby pozostał na dłużej.

Komentarze

 1. W nawiązaniu do powyższego artykułu słowa sługi Bożego Kard. A. Hlonda, wypowiedziane na Kongresie Eucharystycznym we Lwowie w 1928: "Kończę przypomnieniem wizji Ks. Jana Bosko, który w natchnieniu ujrzał na wzburzonym morzu szereg walczących okrętów, wyobrażających walkę Kościoła św. pod wodzą Papieża. W chwili najsilniejszego natarcia na flotę Chrystusową spostrzega Papież wyłaniające się z morza dwie kolumny: na jednej widnieje Hostia św., na drugiej wizerunek Matki Bożej. Ojciec św. kieruje okręt między te dwie kolumny, z których nadziemskie światło i moc cudowna pada na flotę i prowadzi ją do zwycięstwa. Życzę, by blask i moc, jakie biją z Hostii św. na społeczeństwo chrześcijańskie i na naród polski były tą siłą cudowną, która go wyprowadzi z odmętów i słabości, a uczyni z niego naród wielki i potężny duchem Chrystusowym".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ojcze za piękne dopełnienie mojego artykułu cytatem zaczerpniętym z wypowiedzi naszego wspaniałego Sługi Bożego. Pozostaje mi tylko napisać - nic dodać nic ująć. Jak często zresztą, gdy czytam słowa Prymasa Hlonda.

   Usuń
 2. Ten artykuł jest o niczym (nie, rzecz jasna, ze względu na temat, który jest doniosły). Poza zdaniem "Jaki mamy stosunek do Eucharystycznego Chrystusa?" nic nie wnosi do mojego życia :(
  Nic błyskotliwego.
  Piszę tylko o swoich odczuciach i dopuszczam, że ktoś może widzieć to inaczej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uwagę. Pragnę jednak zauważyć, że jeżeli do Twojego życia nic ten artykuł nie wniósł to znaczy, że jesteś świadomy tego, czym jest Eucharystia. Dla wielu jednak niestety nie jest to tak oczywiste.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Skoro już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. Chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat i podziękuję Ci za wizytę.

Przeczytaj również

#dekalog - 6. Cudzołóstwo

Czy katoliczka może być kobieca?

Nic nie dzieje się przypadkiem!