#dekalog - 1. Bogowie

Ja jestem Pan Bóg twój, który Cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. 
Każdy z nas ma wielu Bogów choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W wyznaniu wiary przyrzekamy, że wierzymy tylko w jednego Boga, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Jesteśmy przywiązani do wielu rzeczy i osób, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Uzależniamy się od różnych praktyk, czynności, zapachów, przedmiotów, słów, smaków. To wszystko staje się wówczas dla nas małymi bożkami, czymś, czemu poświęcamy swój czas, energię, emocje. Bywa też tak, że tym małym bożkom poświęcamy więcej uwagi niż Bogu, który jest Wszechmocny i w którego tak mocno wierzymy - a przynajmniej tak wyznajemy.


Kwadrans uważności

Posłużę się tytułem zeszytu stworzonego do ćwiczeń duchowych. Wykonując różne, zaproponowane przez autora ćwiczenia duchowe zgłębiamy Pismo Święte, pogłębiamy swoją relację z Bogiem i poznajemy siebie i swoją duchowość. Nie potrzebujesz jednak do tego specjalnych książek, notatek, czy nagrań. Potrzebujesz tylko siebie i odrobinę samodyscypliny i silnej woli. Poświęć Bogu 15 minut dziennie - nie musi być ciągiem, jeśli nie masz takiej możliwości, ale niech to będzie ten dosłownie 1% doby. Pomyśl, ile czasu spędzasz z telefonem w ręku, z laptopem przed nosem, scrollując Facebooka, Twittera, czy inne Kwejki. Ile czasu poświęcasz bożkom, ile Bogu?

Żaden przed Nim

Stwierdzenie, że nie mamy mieć żadnych bożków przed Bogiem Ojcem oznacza też, że pierwszą czynnością jaką robimy danego dnia powinno być chociażby uczynienie znaku krzyża. To jest właśnie okazanie szacunku Bogu. Stawianie Jego na pierwszym miejscu w swoim życiu przejawia się też w tym, że każdą decyzję, każde słowo podejmujemy w oparciu o zasady Dekalogu, w oparciu o słowa skierowane do nas przez Boga w Piśmie Świętym. Kiedy stawiamy Boga na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim - właściwym - miejscu.Pierwsze przykazanie mówi więc o całkowitym zaufaniu Bogu. O tym, by nie pokładać nadziei w złudnych uczuciach, przedmiotach, czy osobach, które zajmują nasz czas, wyczerpują naszą energię, ale nie przynoszą niczego dobrego naszemu życiu. Bóg namawia nas do posłuszeństwa wobec Niego, oddawania Mu czci. Przykazanie to odnosi się także do wszelkich praktyk wróżbiarskich, uprawiania szeroko pojętej magii, które mogą nas wpędzić w kłopoty natury psychicznej i fizycznej. Pierwsze słowa Dekalogu to przestroga przed uzależnieniami wszelkiego rodzaju i nauka, zachęta, do trwania przy Bogu celem uchronienia się od wszelkich niepowodzeń i zagrożeń.

Komentarze

Przeczytaj również

#dekalog - 6. Cudzołóstwo

Czy katoliczka może być kobieca?

Nic nie dzieje się przypadkiem!