Potrzeba człowieka

Prawdopodobnie każdy z nas znalazł się w życiu w sytuacji, kiedy chciał być zupełnie sam. Odcinamy się wówczas od ludzi, którzy nas otaczają, z nikim nie rozmawiamy, unikamy kontaktów z kimkolwiek. Idziemy na długi spacer, zamykamy się w pokoju, zakładamy słuchawki na uszy i zanurzamy się w otchłaniach muzyki. Nie każdy z nas jednak wie, że jest to wbrew naturze człowieka i że nasze naturalne potrzeby są nieco inne. 

Stworzenie społeczne

Człowiek jest z natury stworzeniem społecznym. Uczą się tego już dzieci na poziomie szkoły podstawowej. Urodziliśmy się w rodzinach, w rodzinach zostaliśmy wychowani. Odkąd otwarliśmy oczy po tej stronie brzucha matki otaczali i otaczają nas inni ludzie. W przedszkolu, szkołach, w pracy, na ulicy, w tramwaju, pociągu w samolocie. By żyć człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Życie w samotności jest fajne, ale na krótką chwilę. Dobrze czasem pobyć samemu ze sobą, bez dodatkowych sprzętów, bez zbędnych osób, ale na codzień jednak każdy z nas potrzebuje z kimś porozmawiać, do kogoś się przytulić, z kimś pośmiać i płakać. 

Bóg sam wystarczy

Wielu ludzi swoją chroniczną samotność tłumaczy tym, że wystarczy im relacja z Panem Bogiem i nie potrzebują do życia innych ludzi. Konia z rzędem temu, kto nigdy nie czuł potrzeby rozmowy z drugim człowiekiem. Przyjaźń z Bogiem jest szalenie ważną sprawą w życiu człowieka, ale przyjaźń z drugim człowiekiem jest równie ważna. Inni ludzie są nam dani przez Boga. To oni mają nas wspierać w drodze do Nieba. Gdy czasem jest nam ciężko wspinać się na górę zwaną Zbawieniem to właśnie ludzie, których mijamy na codzień na naszych drogach życia mają nas pociągnąć za rękę, wziąć na barki i pomóc iść dalej. Powiedzenie, że przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapominają jak latać jest tu idealne i bardzo trafne. Kościół to wspólnota, która ma nas wspierać w walce z naszymi grzechami i pomóc kroczyć do Nieba.Nie bądź samotną wyspą

Zazwyczaj nie lubimy podróżować sami. Droga mija nam milej i szybciej, gdy spędzamy ją na rozmowie z drugą osobą. Dlaczego więc chcesz przejść swoją drogę życia całkiem sam? Jeśli nie widzisz sensu obecności innych ludzi w Twoim życiu to pomyśl, że może Twoja obecność w ich życiu jest czymś bardzo ważna. Jeśli nie chcesz by inni byli dla Ciebie Ty bądź dla innych. Nie bądź samotną wyspą. Prowadź innych do Nieba i daj prowadzić siebie, gdy Twoje skrzydła zapominają, w którą stronę lecieć. Trwaj w relacji z Bogiem i idź za rękę do Zbawienia razem z tymi, którzy żyją obok Ciebie. Potrzebujemy do życia drugich ludzi i udawanie, że jest inaczej nikomu jeszcze nie wyszło na dobre.

Komentarze

Przeczytaj również

#dekalog - 6. Cudzołóstwo

Czy katoliczka może być kobieca?

Nic nie dzieje się przypadkiem!